W tym roku zaplanowaliśmy wyjazd na festiwal w Chorwacji, „International Competition Chorus Inside Croatia” w dniach 26-27 sierpnia 2023 roku. Czekała nas długa trasa autokarem do Chorwacji.

Pierwszym przystankiem na trasie był Ołomuniec w Czech Republic, który zwiedziliśmy przed noclegiem. Następnego dnia przejazd do Rovinji w Chorwacji, a tam przed nami kilkudniowy pobyt. Trzeci dzień upłynął na wypoczynku w pięknych okolicznościach śródziemnomorskiej przyrody – przeważnie „plażing”. Ładowanie akumulatorów przebiegało bardzo sprawnie z uwagi na wspaniałą ciepłą morską wodę oraz cudne słońce, które jak się miało okazać pieściło nas podczas całego pobytu na chorwackiej ziemi.
Czwartego dnia po kolacji uczestniczyliśmy w paradzie chórów wędrując ze śpiewem na ustach i flagami narodowymi w dłoniach do górującego nad miastem kościoła Św. Eufemii.
Tam każdy chór zaprezentował się w kilku utworach. Przed koncertem na schodach kościoła chóry zaśpiewały swoje hymny narodowe. My rzecz jasna w dużej sile wspólnie z innymi chórami z Polski.
Piaty dzień, to dzień konkursu. Występ przed jury konkursowym w dwóch kategoriach. Nasz chór rywalizował w dwóch kategoriach A1 (sakralna) i C1 (ludowa). Po kilkugodzinnej przerwie odbyły się warsztaty chóralne dla wszystkich uczestników konkursu prowadzone przez Pasquale Valentino z Włoch, który był jednocześnie przewodniczącym jury konkursu. W w/w międzynarodowym konkursie wzięły udział 22 chóry z Europy w tym aż siedem z Polski! Nasz chór zdobywając w obu kategoriach złoto.

Szóstego dnia wycieczka do najstarszego miasta na półwyspie istryjskim PULA. Zwiedzaliśmy między innymi Amfiteatr rzymski, Łuk Sergiusza, Bramę Herkulesa oraz Świątynię Romy i Augusta.
Kolejny dzień, powrót do kraju a po drodze do zwiedzenia wielka atrakcja: Jaskinia Postojna w Słoweni, to największy kompleks jaskiń w Europie udostępniony dla zwiedzających. Wieczorem docieramy do Wiednia gdzie następnego dnia z rana rozpoczynamy zwiedzanie przepięknej stolicy Austrii wraz z przewodniczką.
Dziewiąty dzień to długi dzień powrotu z Wiednia do kraju.
Dzięki wielu wspaniałym ludziom z naszego chóru, mamy możliwość uczestniczyć w tych fantastycznych wydarzeniach. Obcować z przyrodą, pięknymi zabytkami, inną kulturą oraz oczywiście ze śpiewem i muzyką. I na koniec największa wartość, to wspólne spędzanie czasu, wzajemna pomoc i życzliwość. Tego nie kupicie nigdzie. Dobra energia to nasze drugie imię.

Kategorie: aktualności